Ładunek elektryczny q
Jak wiadomo cała otaczająca nas materia zbudowana jest z atomów. Atomy zbudowane są z cząstek elementarnych: neutronów, protonów i elektronów. Elektrony i protony tych cząstek obdarzone są właściwością, zwaną ładunkiem, dzięki, której mogą na siebie wzajemnie oddziaływać. Proton ma ładunek dodatni, a elektron ma ładunek ujemny. Ładunek protonu i elektronu zobojętnia się, tak więc ciało zbudowane z takiej samej ilości protonów i elektronów jest elektrycznie obojętne. Każde zachwianie równowagi w liczbie ładunków dodatnich lub ujemnych powoduje wystąpienie stanu naelektryzowania.
Jednostką ładunku elektrycznego jest Kulomb [C]
Potencjał elektryczny V
Potencjałem elektrycznym nazywamy iloraz energii potencjalnej punktowego ciała naelektryzowanego ładunkiem q i wartości tego ładunku.
Jednostką potencjału elektrycznego jest wolt [V]
Napięcie elektryczne U
Napięcie elektryczne jest różnicą potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu elektrycznego.
Jednostką napięcia elektrycznego jest wolt [V]
Siła elektromotoryczna (SEM, E)
Siła elektromotoryczna – napięcie źródłowe, czyli różnica potencjałów powstająca w źródle prądu elektrycznego.
Jednostką siły elektromotorycznej jest wolt [V]
Natężenie prądu I
Natężenie prądu (zwane potocznie prądem elektrycznym) jest to stosunek ilości ładunku elektrycznego przepływającego przez dany przekrój przewodnika do czasu przepływu tego ładunku.
Jednostką natężenia prądu elektrycznego jest amper [A]
Moc elektryczna P
Moc elektryczna jest iloczynem napięcia i natężenia prądu.
Jednostką natężenia prądu elektrycznego jest wat [W]
Energia elektryczna W
Energia elektryczna jest iloczynem natężenia prądu płynącego przez odbiornik, napięcia na odbiorniku i czasu przepływu prądu przez odbiornik.
Jednostką energii elektrycznej jest kilowatogodzina [kWh]
Rezystancja R (opór elektryczny)
Rezystancja jest miarą oporu, z jakim element przeciwstawia się przepływowi prądu elektrycznego. Element nie przewodzący prądu (izolatror) ma rezystancję równą nieskończoności. Doskonały przewodnik ma rezystancję równą zero. Rezystancja przewodnika zależy od jego długości, pola przekroju poprzecznego, a także od materiału z jakiego został wykonany. Na rezystancję mają wpływ także czynniki zewnetrzne takie jak temperatura.
Jednostką rezystancji jest om [Ω]
Konduktancja G
Konduktancja jest odwrotnością rezystancji, czyli dzięki niej określamy przewodność. Im wyższa przewodność tym mniejsza rezystancja i odwrotnie.
Jednostką konduktancji jest simens [S]
Indukcyjność L
Indukcyjność jest podstawowym parametrem elektrycznym opisującym cewkę. Prąd płynący w obwodzie wytwarza skojarzony z nim strumień magnetyczny. Indukcyjność definiujemy jako stosunek tego strumienia i prądu który go wytworzył
Jednostką indukcyjności jest henr [H]
Pojemność elektryczna C
Zdolność gromadzenia przez ciało ładunku została nazwana pojemnością elektryczną danego ciała. Pojemnością elektryczną (C) danego ciała będziemy nazywali stosunek ładunku elektrycznego (Q) zgromadzonego na danym ciele do potencjału (U) jaki ten ładunek wytworzy. C = Q/U
Jednostką pojemności elektrycznej jest farad [F]
Oczywiście to tylko zestawienie wybranych, najpopularniejszych wielkości elektrycznych, o których więcej dowiecie się na kolejnych stronach.